Projektując "Dom Aleksandra" chcieliśmy stworzyć budynek o najwyższym możliwym standardzie pasywnym, ale jednocześnie przy użyciu bardzo standardowych i powszechnie dostępnych technologii budowlanych. Chcieliśmy, żeby wykonanie tego budynku nie stanowiło również większego problemu dla wykonawców. Powszechnie dostępne technologie i materiały budowlane można nabyć również z dobrymi rabatami, co wpłynie ogólnie na obniżenie kosztów budowy i wykonania. Pomimo tej standardowej technologii musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które postanowiliśmy wdrożyć w naszym projekcie.
W budynku pasywnym bardzo ważne jest odcięcie konstrukcji budynku od zimna pochodzącego z przemarzającego gruntu. Dlatego też, budynek "Dom Aleksandra" zaprojektowano na fundamencie płytowym (wannowym) odizolowanym całkowicie od gruntu warstwą ponad 40 cm styropianu. Jego podstawę stanowi zbrojona płyta żelbetowa o grubości 20 cm. Wybór fundamentu płytowego (w zamian tradycyjnego ławowego) był podyktowany przede wszystkim chęcią całkowitego odcięcia konstrukcji budynku od zimna pochodzącego z gruntu. Dzięki temu nie występują żadne mostki cieplne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na parametry cieplne budynku. Ponadto, konstrukcja fundamentu płytowego idealnie sprawdza się w przypadku występowania na działce tzw. gruntów wysadzinowych, czyli takich podatnych na wypychanie w górę podczas zamarzania wody gruntowej. Nad konstrukcją fundamentu płytowego znajdują się poszczególne warstwy podłogowe m.in. z wylewką betonową, która skrywa ukryte wodne ogrzewanie podłogowe.
Ściany zewnętrzne zaprojektowano w technologii murowanej, z wysoce energooszczędnych bloczków z betonu komórkowego klasy 500 o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,13 W/(m*K). Grubość ściany konstrukcyjnej wynosi 24 cm. Dodatkową izolację stanowi 20-centrymetrowa warstwa styropianu o deklarowanym współczynniku przewodzenia λ ≤ 0,030 W/(m*K).
Ściany wewnętrzne nośne zaprojektowano jako murowane z bloczków z betonu komórkowego klasy 500 i grubości równej 24 cm na parterze i grubości 20 cm na poddaszu.
Ściany wewnętrzne działowe zaprojektowano jako murowane z bloczków z betonu komórkowego klasy 500 i grubości 15 cm.
Schody zaprojektowano jako żelbetowe monolityczne o grubości 15 cm.
Strop nad parterem (między-kondygnacyjny) zaprojektowano jako monolityczny żelbetowy o grubości 17 cm zbrojony prętami zbrojeniowymi.
Dach oraz strop nad poddaszem, ze względu na konieczność zastosowania bardzo grubej izolacji, zaprojektowano z innowacyjnych belek dwuteowych STEICO JOIST o grubości 24 cm. Zastosowanie takiej konstrukcji zapewnia o wiele większą stabilność, sztywność, lekkość i przede wszystkim jakość w porównaniu z tradycyjną więźbą drewnianą. Ponadto, specyfika przekroju belek STEICO JOIST zapewnia bardzo dobre przyleganie warstwy izolacyjnej do konstrukcji.
Budynek nie jest wyposażony wentylację grawitacyjną. Wentylację całego budynku zapewnia wyłącznie system wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła). Nie można więc rezygnować z wykonania tej instalacji na etapie budowy. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stała się standardem w budynkach wysoce energooszczędnych i pasywnych, więc również w tym projekcie jest jednym z najważniejszych systemów instalacyjnych. Należy wybrać system wentylacji mechanicznej o minimalnych parametrach i mocy określonych w projekcie instalacji sanitarnych.
Projekt budowlany (w tym projekt konstrukcji) zakłada realizację jednego pionu kominowego dla kominka w salonie. Jest to jednak opcja, z której można (i zaleca się) zrezygnować podczas etapu wykonawczego. Trzeba się liczyć z tym, że pozostawienie bowiem pionu kominowego przy realizacji budynku i jego niedokładny sposób wykonania może negatywnie wpłynąć na standard cieplny budynku. Po likwidacji pionu kominowego można wykonać kominek jako element dekoracyjny z zastosowaniem biokominka, czyli paleniska zasilanego etanolem. Tego typu palenisko nie wydziela żadnych spalin. Produktem spalania jest para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla w ilości porównywalnej do ilości wydzielanego przez oddech człowieka. W związku z powyższym nie trzeba go podłączać do żadnego pionu / kanału odprowadzającego i nie wymaga żadnej instalacji.
Instalację C.O. zaprojektowano w systemie ogrzewania podłogowego z wodą, jako czynnikiem grzewczym o parametrach obliczeniowych 30-40 st. Źródłem ciepła w zaprojektowanym budynku jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy w zakresie 1,9 - 19 kW. Kocioł ciepła w połączeniu z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 150 litrów zapewnia dostawę ciepła dla potrzeb C.O. i niezbędnej ilości ciepłej wody użytkowej. Kocioł pracuje w systemie zamkniętym z wyrzutem spalin przez ścianę zewnętrzną.
Ze względu na wysoką energooszczędność budynku, zaprojektowano stolarkę okienną PCV o najwyższych parametrach izolacyjności cieplnej. Należy zastosować stolarkę pasywną (trój lub czteroszybową), o najniższym współczynniku przenikania ciepła, zbliżającym się do poziomu U < 0,7 W/m2K dla całego okna.
Ze względu na całkowitą likwidację mostków cieplnych, zaprojektowano montaż stolarki pasywnej w warstwie ocieplenia (w styropianie). Jest to również cecha charakterystyczna dla budynków pasywnych i wysoce energooszczędnych. Oprócz całkowitej likwidacji mostków cieplnych, montaż stolarki "przed murem" w warstwie ocieplenia likwiduje też efekt głębokich wnęk okiennych na elewacji, co jest konsekwencją zawsze grubej warstwy ocieplenia ścian zewnętrznych. W projekcie "Dom Aleksandra" montaż okien zaprojektowano z zastosowaniem systemu izolacyjnego Illbruck MOWO, przy użyciu trójkątnych profili o wym. 90x90 mm PR007 i PR008, montowanych do murowanych ścian budynku.